Przebieg

Pierwsza wizyta trwa z reguły od 45 do 60min i jest ona nieco dłuższa od pozostałych.

1 Wywiad

Terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny dotyczący aktualnych dolegliwości i problemów bólowych pacjenta. Etap ten zawiera również historię wcześniejszych schorzeń, przebytych urazów i przyjmowanych leków oraz chorób towarzyszących takich jak np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, a także ocenę dokumentacji medycznej przyniesionej przez pacjenta (jeśli taka występuje). Pytania z tej części obejmują również, nawyki ruchowe, żywieniowe czy charakter pracy pacjenta, co ma na celu znalezienie przyczyn problemu.

2 Badanie

Pierwszym elementem badania jest ocena wzrokowa pacjenta ubranego tylko w bieliznę. Głównym elementem oceny jest postawa pacjenta oraz sposób poruszania się pacjenta. Następnie wykonane zostają testy kliniczne mające na celu ocenę ruchomości, siły, bolesności poszczególnych rejonów oraz odnalezienie problemów pochodzenia neurologicznego lub ortopedycznego.

Ostatnim etapem jest badanie palpacyjne (badanie dotykowe) mające na celu ocenę plastyczności, napięcia i ewentualnych zmian w mięśniach, powięzi i innych tkankach.

3 Diagnoza

Na podstawie wyżej wymienionych elementów postawione zostaje rozpoznanie schorzenia, możliwe przyczyny jego pochodzenia i nakreślony szczegółowy plan leczenia.

4 Leczenie

Ostatnią składową wizyty jest terapia dostosowana do indywidualnych potrzeb Pacjenta prowadzona odpowiednio dobraną do problemu metoda, oraz po jej zakończeniu zalecenia dla Pacjenta mające usprawnić i przyspieszyć przebieg procesu leczenia.

Wskazówki